Kamera Sistemleri

Analog Kamera Sistemleri;

Bir yada daha fazla kamera kullanılarak merkezde toplanarak görüntülerin Bilgisayar DVR kartı üzerine veya Standalone DVR kayıt cihazlarına kaydedildiği sistemlerdir. Bu sistemler günümüzde hala kullanılmakta olup son yıllarda mevcut altyapı kullanılarak yeni teknolojiler geliştirilmektedir. IP kamera sistemlerinde olduğu gibi merkezdeki görüntülerin internete açıldığında dünyanın her yerinden de izlenebildiği sistemdir. Güvenlik amacıyla kullanılır ve görüntü kapalı bir devre içinde kablolu veya kablosuz olarak nakledilir.Kamera özelliklerine göre uzak mesafelerin izlenmesi ve minimum ışık kaynağı veya infrared ışık kaynakları ile görüntü alınabilmesi mümkündür. 

Analog HD ve FULL HD Kamera Sistemi: (Yeni teknoloji)

Analog Güvenlik Sistemleri sektörü 2014 yılı sonu itibarı ile yeni bir teknoloji geliştirmiştir. Adeta IP teknolojisi karşısında atağa geçmiş, Sadece IP sistemlerde elde edilen yüksek çözünürlükte görüntü çözümleri üretmiş, HD CVI, HD SDI vb. teknolojilerini hayata geçirmiş, mevcut analog altyapı projelerindeki kablo altyapısına uygun teknoloji üretmiştir. Üstelik IP teknolojilerinde ki kısa mesafe sorununu ortadan kaldırmıştır. Güvenlik sektöründeki gelinen son HD Teknolojisini sizle paylaşmak istedik. Mevcut analog (Coax)kablo altyapınıza dokunmadan,500-700 metrelere kadar mesafe sorunu yaşamadan, 2 yıl ürün garantisi ile, Üstelik HD ve FULL HD kalitesi ile mevcut analog sistemini HD kalitesine transfer edebilirsiniz. Firmamızdan Yüksek voltaj koruma devresi ile beraberinde projenize uygun teklifinizi sunabiliriz. Bizi aramanız bu teknoloji harikası sistemle tanışmanıza vesile olacaktır. 

 Avantajları: 

 • HD-Video kalitesinde (1920*1080p) ve (1280*720p) kayıt çözünürlüklerde ve izleme yapılabilir. 
 • Gecikmeksizin (non-latency) bir yerden diğer noktaya iletim sağlamaktadır. 
 • Tek bir koaksiyel kablo üzerinden video, ses ve speed dome kontrolü yapılabilir. 
 • Montaj alt yapısını en asgari düzeye indirerek hem maliyetten hem de zamandan tasarruf sağlamaktadır. 
 • Analog sistem fiyatlarına kıyaslama yapıldığında ise HDCVI teknolojisi sayesinde iyi fiyat ve iyi performansla güvenlik sistemlerindeki bildik analog çözümlerden 1,3 ve 2 Megapixel çözümlere geçiş sırasındaki müşteri memnuniyeti ile en başarılı yerini alacaktır. 

FULL HD Nedir?

FULL HD bir çözünürlük ifadesidir. Açılımı Full High Definition olarak tanımlanır. Türkçe’de “Yüksek Çözünürlük” anlamına karşılım gelir.

Ekranlardaki/TV lerdeki  görüntü piksel adı verilen noktacıkların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu noktacıklar ne kadar fazla olursa, görüntünün kalitesi ve netliği de o kadar iyi olur.

Full HD televizyonlarda 1920 yatay ve dikey piksel bulunur. Bu sayede daha fazla piksel ekrana sığdırılarak yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde ekranda ciddi bir derinlik, keskinlik ve olağanüstü güzellikte ve görsellikte renkler oluşur. Bu da izleyicilere eşsiz bir seyir sunar. Full HD filmleri televizyonunuzdan izlediğinizde, görüntü kalitesi mükemmel kalitede ve doğal görsellikte olacaktır. Çünkü Full HD, günümüz teknolojisinin ulaştığı en son noktadır.

Active Infrared kameralar

(Aktif Kızılötesi) kameralar herhangi bir ışık kaynağının olmadığı ortamlarda bir infrared aydınlatma sistemi aracılığıyla görüntü alabilirler. Aydınlatmanın gerektiği mesafeye bağlı olarak kamera üzerindeki infrared ledler yada harici infrared spotlarla yüzlerce mesafe görüntülenebilir.Yalnızca infrared kaynak kullanıldığı için görüntüde renk yoktur.

Thermal Infrared kameralar

(Termal Kızılötesi) kameralar herhangi bir ışık kaynağına ihtiyaç duymaksızın, cisimlerin yaydığı ısıyı görüntü olarak alabilirler. Herhangi bir harici aydınlatma olmadığı için uzun mesafelerde ve kötü hava şartlarında görüntü alınabilir. Isı bazlı olduğu için görüntüler silüet – termogram şeklindedir ve bu sistemle kişiler tanımlanamaz yalnızca şekilleri görülür.

Lazer Kameralar :

Kamusal projelerde öne çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda son zamanlarda ülkemzide yaşanan Karakollara yapılan terör baskınları  gece görüşündeki önemi ortaya koymuş ve IR (Indrared aydınlatmanın yetersiz kaldığı mesafelerde lazer aydınlarmalı kameralara ihtiyaç kaçınılmaz olmuş ve zifiri karanlık ortamlarda 2-3 km ye kadar mükemmel çözümler ortya çıkarmaktadır.

PTZ  Kameralar

(Yatay-Dikey ve zoom yeeneği bulunan bu uygulama kameralarında farklı yönlere harete etme ve yakınlaştırma gibi özelliklerinden faydalanılmaktadır.360 derece yatay ve dikey hareket özelliği bulunan bu PTZ kameralar iyi bir takip yazılım altyapısı ile desteklendiğinde takip gerektiren güvenlik sistemlerinin etkinliğini ciddi oranda yükseltir. Bu system sensörlerle desteklendiğnde mükemmel güvenlik çözümleri elde edilebilir.

Ayrıca:  Kamera güvenlik sistemleri dışında ki özel ihtiyaçlara gore özel ürünlerle özel projeler geliştirecek ARGE birimimiz mevcut olup bu tarz ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir.

IP Kameralar

IP Kamera görüntülerinin normal network hatları üzerinden taşındığı kamera sistemidir.Her kameraya ayrı bir kablo çekme problemi ve alışageldiğimiz CCTV ve DVR sistemlerdeki 4,9,16 adet gibi kurulum sınırlamaları yoktur. Normal network kablosu kullanıldığı için aynı hat üzerinden ses ve tetikleme sinyallerinin taşınması mümkündür. İstenildiğinde sistem wireless (kablosuz) olarak kurulabilir.

Yüksek Çözünürlüklü IP kameralar:

Güvenlik ihtiyaçlarında gün geçtikçe artan ihtiyaçların gelişimleri ile Analog kameralarla çözüm getirilemeyen projelerde yerini artık IP (Network) Kamera sistemleri gerek kurulum gerek kullanım kolaylığı gerek sunduğu yüksek kalitede resim çözünürlüğü ile Endütriyel tabanlı büyük çaplı projelere kolaylıkla cevap verebilmektedir.Aynı zamanda birçok alternative ve uzun süreli kayıt depolama imkanları sayesinde video kamera alanlarında tüm ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.

İnsan gözünün 100-200 Mega pixel çözünürlüğünde olduğu varsayılmakta iken, IP kameralar günümüzde 29 Mega pixel’e kadar yüksek çözünürlükte kameraların mevcut olması,yakın zamanda daha yüksek değerlere ulaşabilecğinin sinyallerinin veriliyor olması, çok yakında Güvenlik kamera sektöründe IP kameraların hakimiyetini ispatlıyor demektir.

Hareket Alğılama Sistemleri 

CCTV güvenlik sistemleri’nde ki ekran üzerinde hareket algılaması istenen bölgeler kullanıcı tarafından belirlenir. CCTV Sistemlerinde olay olmadan önce hareket algılamanın yanısıra, çok sayıda kamera kullanılan projelerde takip ve izleme kolaylığını sağlar.

Güvenliğin öncelikli olduğu yerlerde Hareket algılamanın (video motion) amacı, hareket eden nesnelerin izlenmesi ve takibidir. Bu hareketlerin güvenlik elemanı tarafından bir güvenlik monitöründen 16 kameralı bir sistemi pür dikkat takip edip hareketlerin dikkatle izlemesi max.30 dakikayı geçmeyecektir. Bu süreden sonra dikkati dağıldığından hareketleri takip edemeyecektir.

Hareket algılanması istenen cisim bir kare içine alınarak hareket ettikçe rotası çizilerek operatör tarafından izlenmesi sağlanır. Hareketin seyrine göre video alarm sistemleri tetiklenerek sisteme siren çaldırılabilir, E-mail veya mesaj gönderilmesi sağlanabilir. DVR larda bulunan birden fazla monitör çıkışı ile farklı monitörlerden izlenme gerçekleştirilebilir. Aynı network üzerindeki ve uzak noktadaki bilgisayarlardan kontrol izleme kontrolu sağlanabilir.

Analiz Yazılım Uygulama 

 Analiz yazılım uygulamaların amacı olay olmadan önce algılamanın yanı sıra, çok sayıda kamera kullanılan projelerde takip ve izleme kolaylığını sağlar. Görevli personelin hatalarını asgari düzeye çeker.Bu sayede personel maliyetlerinden de tasarruf edilmiş olur.

Analiz Örnekleri:

 1. Yasak bölge ve sınır ihlalleri
 2. Bırakılan şüpheli nesneleri algılama
 3. Kayıp nesne algılama ve varlıkların korunması analizi
 4. Kişi ve araç sayma Sistemleri
 5. Yüz tanıma Sistemleri
 6. Şüpheli işlem tanımlama analizi
 7. Trafik analizleri
 8. Kayıtlı videolarda analiz vb.. uygulamalar sayılabilir.

            Kişi sayma sistemleri insan trafiğinin önem kazandığı tüm alanlarda yöneticilere verimliliği artırmak amacı ile kıymetli bilgi kaynakları sağlamaktadır. İnsan sirkülâsyonu ile doğru orantılı olarak aydınlatma, havalandırma, otopark, temizlik, güvenlik gibi kaynakların etkin kullanımını sağlayarak işletmelerin tasarruf yapmasına katkıda bulunur.
Giriş genişliğinden bağımsız çalışabilir. Tamamen Türkçe arabirimi, raporlama sayfaları ve kullanıcının ihtiyacına göre dizayn edilebilecek esnek altyapısı ile piyasadaki performans/maliyet oranı en yüksek olan çözümdür.

Digital Kayıt ve Görüntü Transfer Sistemi

“ Digital Kayıt ve Görüntü Transfer Sistemi ” ismini verdiğimiz ürünler son teknoloji ürünleri olup PC Tabanlı ve STANDALONE DVR (Embeded ) Olmak üzere iki ayrı sistemidir. Siyah Beyaz ve Renkli Kameraların bağlantısını eski sistemlerde oduğu gibi araya swicther ,quad veya Multiplexerkoymaya gerek olmadan kameraları direkt olarak DVR cihazına bağlanması ile gerçekleştirdiğimiz bir sistemdir

Her iki sistemde de kameraları izleme (Lokal ortamda) yaparken aynı anda kendi içerisindeki HDD ünitesi kapasitesine bağlı olarak aylarca (Aydınlatma, çözünürlülük ve yoğunluğa göre) arşivli olarak kayıt yapan, ve evinizi ve işyerinizi dünyanın her yerinden canlı uzaktan izleme(İnternet,Telefon Hattı,Network) olanağı sunan bir DVR sistemidir.

Sistem uzak noktadan (Dünyanın herhangi bir yerinden) izlenmesi durumunda, görüntülerin kalitesi ve hızı telekom altyapısına ve internet yoğunluguna bağlı olarak değişir.Bu sebeple kameraların kurulu olduğu merkezlerde ve sistemin izleneceği noktada mutlaka ADSL hattı (En az 1024 K) veya Özel Devre(PTT) Hattı olması gerekir.

Kayıt ve depolama ve Yönetim 

Günümüz teknolojisinde gelinen noktada artık kameraların sadece kayıt edilmesi ve görüntülerin izlenmesi yeterli gelmemektedir. Hemen her gün gelişen teknoloji ile kameralardan gelen görüntülerin işlenip bir nevi yapay zekaya dönüştüren video yönetim yazılımları ve aynı şekilde paralel olarak gelişen analiz yazılımları ile en bildik büyük ölçekli projeler olan şehir gözetleme  sistemlerindeki çok sayıdaki kameraları daha verimli kullanmak ve güvenli kayıt depolamaları yapmak sistem bileşenlerinin zirvesini oluşturmaktadır. 

Sehir gözetleme sistemlerinin yanı sıra Askeri güvenlik uygulamalarında,Hava Alanlarında , Kamu kuruluşlarında,Hastanelerde, Okullarda, İş merkezlerinde, AVM lerde aklınıza gelebilecek her noktada kullanılmaktadır.Kayıt yönetim yazılımlarında  gelişmiş harita desteği, hızlı kolay kayıt arama, Digital Zoom, GSM ve PAD cihazları ile uzaktan canlı izleme, PTZ kontrolu yapabilme özellikleri ile de desteklenmekte ve Access sistemleri ile entegre edilmek sureti ile mekanlardaki hareketler takip edilebilmektedir.

Mobil Araç Kamerta Sistemleri

Günümüz ihtiyaçları doğrultusunda araçları uzaktan gözetleme sistemleri geliştirilmiştir.  Mobil araçlarda Ses ve görüntü iletimi için GSM modemler veya uydu sistemi kullanılarak Mobil araç üzerindeki Mobil DVR veya IP kamera ile elde edilen verilerini, zaman ve mekân kısıtlaması olmaksızın menzil sorunu olmaksızın izlenebilmektedir. 

Mobl DVR veya IP kamera ile entegreli 3G modem ile sayesinde cihaza uzak bağlantı yapılarak canlı görüntüler ve senkronize araç konumunu Google Map üzerinde izlenebilmektedir. Bu konuda son zamanlarda araç takip sistemleri firmalarına verilen maliyetlerden büyük ölçüde tasarruf edilmektedir. Aynı zamanda Aracın önü,içi ve arkasındaki kameraların görüntülerin yanısıra araç hızını,harita üzerindeki güzergahını takip etme kabiliyeti vermektedir.

 


Özel Proje Çözümlerimiz

Kamera İçinde Görüntü Analizi

hareket – nesne değil hareketin yönü (kuzey/güney, doğu/batı) ışık koşulları (örn. bulut gölgeleri) sallanan direkler, rüzgarda hareket eden sallanan ağaçlar, kar yağışı, bulutlu hava şartları ne olursa olsun, ister küçük ister büyük nesneler olsun, sadece önemli bir olay oluşursa alarm olarak tetikler.

Otomatik yapılandırma sayesinde hareketin nesnelerin yönünün seçilmesi anlamına gelir. Hatalı alarmlardan kurtulmak için yeni ve benzersiz teknoloji.!

Konfigürasyona gerek olmadan (istenirse alan tanımlama) Yıllar geçse de kameranız yıllansa da ücretsiz yazılım güncellemesi desteği garantisi ile, MxActivitySensor

MxActivitySensor ilgili ilginç detaylı bilgiler özet “kompakt rehber” de bulunabilir

 180 Derece Panaromik Kamera

Alışa geldik Kamera  sistemlerinde yüksek çözünürlük, daha fazla detay anlamına gelmektedir. Geleneksel analog kamera sistemi teknolojisi kullanılarak, canlı görüntü 0,4 megapiksel’den, kayıt görüntüsü ise 0,1 megapiksel’den daha yüksek değildir. Halbuki, MOBOTIX kameralar 3,1 Megapiksel çözünürlüğe sahip olup 30 kata yakın daha fazla detay kaydetmektedir. Sonuç olarak MOBOTIX kameralar 360° panoramik geniş görüntü alanları sunmakta dolayısı ile beraberinde kamera adetleri ve buna bağlı olarak sistem bazında toplam maliyetler düşer.  

 180 Derece Panaromik Kamera

Örnek: Bir benzin istasyonunda  yan yana 4 aracın girebildiği pompa istasyonu, 4 standart kamera kullanmak gerekirken, tek bir MOBOTIX kamera ile 30 kat daha fazla detala yüksek çözünürlük olarak kaydedilebilmektedir. 

180 Derece Panaromik Kamera 

Veya yukarıdaki gibi bir metro istasyonunu alanını, bildik düşük çözünürlülüklü analog kameralarla en az 3 kameraya ihtiyaç duyulurken, tek bir MOBOTIX kamera ile 180 ° lik Panoramik açı ile ve 30 kata yakın daha fazla detay ile ölü nokta kalmaksızın izleme ve kaydetme imkanı  sunmaktadır.

360 Derece Panaromik Kamera

(Tek 360 derece kameradan tam panoramik görüntüden 4 ayrı açıdan görüntü)

Banka, Kuyumcu, Döviz büroları, Marketlerde para girişi ve çıkışı olan her yerde iki ve üzeri kamera kullanılacak bölümlerde bu özel FULL HD kameralarımızdan bir adet kullanarak en mükemmel çözümleri sunuyoruz. Zarif, bütünleşik ve çevresel koşullara dayanıklı IP dome kamera. 360 derecelik çepeçevre görüntü, panorama fonksiyonu ve dörtlü görüntü modu sayesinde Q25 her senaryoda kullanılabilir.

 • Tam panoramik görüntü, giriş kontrolü için ideal  
 • Dörtlü görüntü modu aynı anda dört farklı açıdan görüntüleri gösterir 
 • Dijital sürekli yakınlaştırma,pan ve tilt  
 • Dayanıklı ve bakımsız ,hareketli mekanik parça olmadan   
 • Kamera içine tüm odanın kaydı (4 GB MikroSD kart dahil)  
 • Alarm fonksiyonları, hoparlör ve mikrofon dahil

Thermal Infrared kameralar   

(Termal Kızılötesi) kameralar herhangi bir ışık kaynağına ihtiyaç duymaksızın, cisimlerin yaydığı ısıyı görüntü olarak alabilirler. Herhangi bir harici aydınlatma olmadığı için uzun mesafelerde ve kötü hava şartlarında görüntü alınabilir. Isı bazlı olduğu için görüntüler silüet – termogram şeklindedir ve bu sistemle kişiler tanımlanamaz yalnızca şekilleri görülür.

İnşaat Şantiye Kamerası 

İnşaat süresince denetim ve izleme amaçlı kullanılır. Yüksek çözünürlüklü Mobotix kamera seçeneklerimiz ile sistem üzerinden şantiyeyi 7/24  an ve an izleme olanağı sunarken ve diğer taraftan kayıt altına alarak saatlik, günlük, aylık arşivleme yapar. Dünyanın her yerinden izlenebilir. GSM desteği mevcuttur.