Tel Çit üzeri INTREPID Elektronik Çevre Güvenlik Sistemleri

Çevre Güvenlik Sistemleri, ( MicroPoint Cable, INTREPID Perimeter Security System) Çevresinde fiziki güvenlik önlemi alınmış (Duvar,Tel çit, demir parmaklık vb.) ve çevre güvenliğinin ön plana çıktığı tüm taşınmaz mülklerde (Villa kentlerde, Villalarda,Toplu konutlarda, Fabrika ve depolarda, Askeri karargah, Sınır karakollarında, Cezaevlerinde ve Konsolosluklarda vb.) kurulabilir

Çevre Güvenlik Sistemleri, Bilindiği gibi eski sistemlerde en küçük bölge 300 metre uzunluğundaydı.Bölgeler tamamen donanım maliyeti ile oluşturulmakta ve her bölge de kaçınılmaz bir donanım masrafı olmaktaydı.Davetsiz misafirler taciz ettiği nokta yerine 300 metre gibi geniş bir alanda içinde aranıyordu. Mutlu sonuca ulaşan genellikle davetsiz misafirler oluyordu. 

Fakat bu sistem,en küçük bölgeyi dahi sıfır maliyetle tamamen yazılımla 1.1 metreye kadar indirmeyi başarmış ve dünyada en çok tercih edilen çevre güvenlik sistemi haline gelmiştir. Perimeter (Çevre) güvenlik sistemi, fiziki çevre güvenlik sistemi (Duvar, Tel çit, demir parmaklık vb.) üzerine yerleştirilen akıllı sensörler ve akıllı kablo aracılığıyla çiti kesmeye, tırmanmaya ve izinsiz geçişlere yönelik hareketleri algılamaya yarayan bir algılama ve ihbar sistemdir.

Davetsiz misafirin taciz ettiği nokta çevre güvenlik sistemi monitor’ü üzerinde kurulu sanal haritadan(görsel ve ses ile) 3 metre yanılgı payı ile alarm olarak alınır. Aynı anda bu sisteme entegre kurulmuş olan kamera sistemi sayesinde olay mahalline en yakın kamera, gelen alarm ile otomatik tetiklenerek sorun olan noktaya zoom yapar.

Davetsiz misafirler ve olay mahalli anında CCTV monitöründe net bir şekilde görüntülenirken aynı zamanda dijital ortamda otomatik olarak 24 saat arşivli kayıt tutulur. Sistem Network tabanlı olduğundan dünyanın herhangi bir yerinden uzaktan izleme yapılabilir.

Hassasiyet ayarları sayesinde sistem, insanları hayvanlardan ayırabildiği gibi, kendisine uygulanan kuvvetin yerini bulabilir. Sisteme istendiğinde ses anonsu ve ışıkla ikaz eklenebilir.

 Uygulama alanları

Uygulama Alanları

MicroPoint Cable, INTREPID Perimeter Security System, Yakın zamana kadar yüksek maliyeti nedeniyle yalnızca askeri projelerde görülen sistem, günümüzde yükselen teknoloji ve düsen maliyetler sayesinde hemen hemen her çapta projede.(Villa kentlerde,Villalarda,Toplu konutlarda, Fabrika ve depolarda, Cezaevlerinde ve Konsolosluklarda vb.) uygulanabilir hale gelmiştir.

Tel Çit özellikleri

Zincir halkalı çitler herhangi bir germe ayarı gerektirmezler ve sistem esnek metal tabanlı çitlerde de aynı şekilde sorunsuz olarak çalışır.

Elektrik ve veri iletimi

Sensör kablosu 8 prosesörlük ve 3.2km uzunluğundaki bir sistemin hem elektrik hem de veri taşımasını sağlar. (Eski sistemlerde 300 metrede bir kullanılan sahadaki her modüle ayrı ayrı elektrik hattı çekilmesi gibi inanılmaz kablo maliyetini ortadan kaldırmaktadır) Daha uzun bir bölge gerektiğinde sistem sayısı arttırılabilir.

Düşük maliyet ve Serbest Bölgelendirme

Eski sistemlerde donanımla oluşturulan bölgeler bu sistemde tamamen yazılım kullanılarak “sıfır” maliyetle sensör kablosu üzerinde oluşturulabilir. 8 prosesörden olusan, 3200 metrelik bir sistem üzerinde 1.1 metreye varan  farklı uzunluklarda bölgeler tanımlanabilir. Böylece oluşan bölgelere uygun bina isimleri sokak isimleri tanımlanabilir.

Jiletli Tel üzerine Uygulama

 

Nokta Etki Farklılıklarını Ayırabilme

MicroPoint kablo çit üzerindeki uyarının kesme yada tırmanma kaynaklı oldugunu yada rüzgar, yagmur veya yakından geçen araçların sebep oldugu bölgesel titresimleri birbirinden ayırdedebilir. Bu, micropoint kablonun her biri 1.1m uzunlugundaki 190 ara birime bölünmüs olması ve her bir birimdeki uyarıların eszamanlı olarak kıyaslanması ile saglanır.

Firmamız Çevre güvenlik sistemleri konusunda dünya lideri ABD menşeli MicroPoint Cable, INTREPID Perimeter Security System  ürününün Türkiyede Sertifikalı  Kurulum & Çözüm ortağıdır.


 

Bekçi Tur Kontrol Sistemleri

Bekçi Tur Çevre Kontrol Sistemi Nedir ?

Herhangi bir mekanın güvenliğini sağlamakla yükümlü olan Güvenlik Görevlilerini kontrol etmek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Mekanik kurmalı Bekçi Saati ile yapılan bu kontroller, günümüz teknolojisinde yerlerini elektronik ve bilgisayar tabanlı Bekçi Tur Kontrol Sistemlerine bırakmıştır. Bekçi Tur Kontrol Sistemi sayesinde mülk ve mallarınızı emanet ettiğiniz güvenlik görevlilerinin, sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini tespit etmeniz daha da kolay hale gelmiştir.

Bekçi Tur Çevre Kontrol Sisteminin Kullanımı:

Sentinel Bekçi Çevre Kontrol Sistemi’nin kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. Bilgisayar yazılımı ile öncelikle güvenlik noktaları ve güvenlik görevlilerine ait kimlikler tanımlanır. Daha sonra güvenlik görevlisi kendine ait kimliği tura çıkarken ana üniteye (Sentinel) PROX ,OKUMA) göstererek okuma yapar ve  tura başlar. Firmanın çeşitli yerlerine asılan güvenlik noktalarına Tom ile okuma yapmak suretiyle turu tamamlar. Tur süresince devam eden bu hareketler daha sonra bilgisayar yazılımı ile PC ortamında saklanarak istenilen her an raporlanabilir. Pc ortamında saklanan bu kayıtlar sayesinde Güvenlik Görevlileri’nin hangi, tarih ve saat’te hangi güvenlik noktalarını dolaşıp dolaşmadıkları raporlanabilir. Raporlar, mail olarak gönderilebilir

Sentinel Yüzde 100 yerli ve ilk Türk malı Bekçi Tur Kontrol Sistemidir.

 • Windows 7,Vista,XP,Win 98/SE ,Linux 2.40 or Higer
 • Haberleşme portu USB dir.
 • Prox ( temassız okuma)ve dokunmatik okuma yapabilir.
 • Özel tasarımı sayesinde darbelere dayanıklı ve su geçirmez özelliktedir.
 • Sentinel, pil ile çalışır ve şarjlı ürünlerde yaşanan; tur sırasında şarjı bitti ve bu nedenle tur atılamadı gibi bahaneleri ortadan kaldırır.
 • Diğer TOM KALEMLERİNDE OLMAYAN LİTYUM bir pil 3.000.000 okuma yapar. Ortalama 4 yıl pil değişimine ihtiyaç duymaz.
 • Sabotaj (kısa devre) korumalıdır. (Güvenlik görevlisi sentinel’i KISA DEVRE EDİP, pilini bitirmek amacıyla herhangi bir metale temas ettirse dahi, sentinel kendini KORUMAYA alır. PİLİN ENERJİ seviyesinin düşmesine izin vermez.)
 • Sentinel, yapılan son 3200 hareketi kayıtlar aktarılıp silinse bile HAFIZASINDA tutar ve BİLGİSAYARDA oluşabilecek bir sorunda bile KAYITLARA tekrar ulaşmanıza olanak sağlar.
 • Sentinel, diğer benzer ürünlerde yaşanan, yağmurlu havalarda güvenlik noktalarını okumama sorununu tamamen ortadan kaldırır.
 • GÖREVLİ Raporları PC ‘de Raporlar Dosyası olarak Saklanabilir, İstenirse Mail olarak gönderilebilir.
 • Raporlar EXCEL formatında alınabilir.
 • Sentinel ağırlığı 140 Gr.dır.
 • Kayıt kapasitesi 4.000 dir.Artırılabilir.
 • Çalışma ısısı -40 C +80 C Dir.
 • Tom kalem öilçüleri 140x40x32 mm.dir.
 • Nokta ölçüleri 30mm.x2 mm.dir.
 • Kontrol noktaları su geçirmez ve dış koşullardan etkilenmez.
 • Bir tom kaleme 250 adet güvenlik görevlisi tanımlanabilir.
 • Cihaz adreslendirme yapılabilir.
 • Tur harici hareketler görülebilir.
 • 2 YIL İMALAT HATALARINA KARŞI GARANTİLİDİR.
 • Okuma sırasında sesli ve ışıklı uyarı verir.

Bekçi Tur Kontrol Sistemleri elemanları

Akıllı kalem sistemin ana parçasıdır. Akıllı kalem, plus anahtarlık ve güvenlik noktalarında kayıtlı olan bilgileri algılayıp kaydeder. Bilgi depolayıcı ve taşıyıcı bir elektronik cihazdır. Akıllı kalemler aslında bir okuyucu (reader)dur. İçerisinde bulunan EPROM sayesinde içerisine kayıt yapabilme imkânı verir. Güvenlik noktalarına yerleştirilen anahtarlıklar akıllı kalem tarafından günün tarih ve saati içerisindeki entegre üzerine kayıt yapılır. 3 V’luk DC bir gerilim ile çalışır. Küçük bir pil değişimi ile elektrik kesintisinden etkilenmezler. -200C ile +700C arasında çalışma kararlığına sahiptirler. 300 gr ağırlığındaki akıllı kalemler bir milyon adet okuma işlemi yapabilirler.

Akıllı kalemler 1,5 mm tamamen paslanmaz çelikten üretilmiştir. PT-X 500 pro-smart ise polikarbonat plastikten üretilmiştir. Güvenliği kontrol etmek istediğiniz yerlere sudan, sıcaklıktan, manyetik ortamdan vs. dış etkenlerden etkilenmeyen kontrol noktaları yerleştirilir. RS 232 kablo ile bilgisayara bağlanarak beraberindeki yazılımı ile kayıt altına alınabilir. Her güvenlik görevlisine bir akıllı kalem verilir (TOM). Böylece hangi saatte, hangi güvenlik görevlisinin, hangi noktalara gidip gitmediğini otomatik olarak bilgisayardan kontrol edebilir ve bilgisayardan raporlanabilir. Gündüzleri ise boş kalan bu sistem ile servis ve işletme araçlarının giriş çıkışlarını bilgisayardan denetlenebilmektedir.

Haberleşme yuvası akıllı kalemin bilgisayar ile haberleşmesini sağlayan özel bir aparattır. RS 232 kablo çıkışı ile bilgisayarın COM girişine bağlantı imkânı verir. Güvenlik noktası işletme yetkilisinin kontrol edilmesi istenen noktalara monte edilir. Akıllı kalemin bağlantı yuvası aracılığı ile bilgisayar ile 9600 baudluk bir haberleşme hızına sahiptir. Koruma sınıfı yüksek olan güvenlik noktaları her türlü hava koşullarına dayanaklı olmalıdır.

Bekçi anahtarlığı kontrolü sağlayacak olan güvenlik görevlilerinin isim ve kimlik bilgilerinin yüklendiği anahtarlıktır. Güvenlik görevlisine ait tüm bilgiler bu manyetik anahtarın içindedir. Geceleri güvenlikte kullanılan sistem ile gündüz ise işletmeye ait araçların giriş ve çıkışları denetlenebilir. Hangi saate hangi plakalı araç fabrikadan dışarıya çıktı, ne zaman geri döndü, dışarıda ne kadar süre kaldı, bilgisayar üzerinden raporlanabilir.